English
Zpět

ENTRÉE

             Američan Leo Fender byl člověkem, jenž vymyslel a vyrobil první baskytaru na světě - dnes již klasický model Precision Bass a psal se rok 1951. Definoval tehdy přesně jak má tento nový nástroj vypadat a znít. Byl to ryze praktický krok, vyřešil tak hned dva problémy doposud používaného kontrabasu. Jednak jeho špatnou mobilitu a potom i problémy s elektrickým ozvučením. Baskytara začala být hojně užívaným nástrojem, ale především jako doprovodný nástroj na zhutnění zvuku. Později se začaly uplatňovat nové techniky hraní a to začalo měnit pohled na tento nástroj. I baskytara je vlastně kytarou a jako taková ukrývá celou škálu zvuků a tedy i možností. Dá se na ní hrát různým způsobem a jedná se o plnohodnotný hudební nástroj na kterém lze instrumentálně postavit třeba celý koncert.

        
STATUS QUO
 

             Některé věci prostě přirozeně vyplynou. Je to zvláštní pocit jít na pódium zcela sám, vyzbrojen pouze baskytarou – a to není vůbec málo. V tom nástroji je totiž obsažen celý ohňostroj hudby a k jeho odpálení stačí jen trocha chuti, fantazie a především publikum. Na pódiu se tedy objevuje pouze jeden hudebník a ten má k dispozici čtyři struny standardní baskytary. Posluchač by tento personální deficit však neměl jinak než vizuálně žádným způsobem pocítit. Kromě záměrně monotónního vzorku rytmu bicích jsou všechny tóny tvořeny na hmatníku baskytary. Dají se tak vytvořit efektní zvuky, které jsou však pouze nezbytným prostředkem k vytvoření hudby, která asi překvapí nejednoho z posluchačů. Žádné předem připravené podklady – vše je hráno živě v reálném čase.

 

RESUMÉ
 

             Hudba činí svět veselejší a život barevnější. Posláním každého muzikanta asi bude k tomu svou snahou přispět. Co jsem to chtěl jít právě…